WpResidence 3.1 - en to pt_BR translation catalogue (1135 entries)

note: Description of the theme
en: WP Residence is a premium & responsive WordPress theme designed for Real Estate companies and independent agents.
pt_BR: O WP Residence é um tema WordPress premium e responsivo, projetado para empresas imobiliárias e agentes independentes.

en: Page not found
pt_BR: Pagina não encontrada

en: We're sorry. Your page could not be found, But you can check our latest listings & articles
pt_BR: Nós lamentamos. Não foi possível encontrar sua página, mas você pode conferir nossas listagens e artigos mais recentes

en: Latest Listings
pt_BR: Últimas anúncios

en: Latest Articles
pt_BR: Artigos Mais Recentes

en: Category Archives: %s
pt_BR: Arquivos da categoria:% s

en: Daily Archives: %s
pt_BR: Arquivos diários:  %s

en: Monthly Archives: %s
pt_BR: Arquivos mensais: %s

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
pt_BR: Arquivos mensais formato da data

en: Yearly Archives: %s
pt_BR: Arquivos Anuais: %s

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
pt_BR: Arquivos mensais formato da data

en: Blog Archives
pt_BR: Arquivos de Blog

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
pt_BR: Esta postagem é protegida por senha. Digite a senha para ver quaisquer comentários.

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[0]: Uma ideia sobre &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[1]: %1$s comentários sobre &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Comment navigation
pt_BR: Como navegar

en: &laquo; Older Comments
pt_BR: " Comentários mais antigos

en: Newer Comments &raquo;
pt_BR: Comentários mais recentes &raquo;

en: Comments are closed.
pt_BR: Comentários estão fechados.

en: Leave a Reply
pt_BR: Deixe uma resposta

en: Leave a Reply to %s
pt_BR: Deixe uma resposta para  %s

en: Cancel Reply
pt_BR: Cancelar resposta

en: Post Comment
pt_BR: Publicar comentário

en: Your email address will not be published.
pt_BR: Seu endereço de e-mail não será publicado.

en: Comment
pt_BR: Comentar

en: Name
pt_BR: Nome

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Website
pt_BR: Site

en: Lead Info
pt_BR: Informações da lead

en: New
pt_BR: Novo

en: Invalid input data
pt_BR: Dados inválidos

en: You are not allowed to edit this!
pt_BR: Você não tem permissão para editar isso!

en: Authentication required
pt_BR: Requer autenticação

en: Missing required parameters
pt_BR: Parâmetros obrigatórios ausentes

en: Invalid input parameters
pt_BR: Parâmetros de entrada inválidos

en: You do not have permission to add comments
pt_BR: Você não tem permissão para adicionar comentários

en: Failed to add comment
pt_BR: Falha ao adicionar comentário

en: from
pt_BR: de

en: on
pt_BR: em

en: Comment added successfully
pt_BR: Comentário adicionado com sucesso

en: An error occurred while processing your request
pt_BR: Ocorreu um erro ao processar sua solicitação

en: Invalid contact ID
pt_BR: ID de contato inválido

en: Invalid agent list
pt_BR: Lista de agentes inválida

en: Contact not found
pt_BR: Contato não encontrado

en: You are not allowed to delete this contact
pt_BR: Você não tem permissão para excluir esse contato

en: Failed to delete contact
pt_BR: Falha ao excluir o contato

en: Invalid contact data provided
pt_BR: Dados de contato inválidos fornecidos

en: You are not allowed to edit this contact
pt_BR: Você não tem permissão para editar este contato

en: Invalid agent list provided
pt_BR: Lista de agentes inválida fornecida

en: Invalid action specified
pt_BR: Ação inválida especificada

en: Your Contacts
pt_BR: Seus contatos

en: Create Contact
pt_BR: Criar contato

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Added on
pt_BR: Adicionado em

en: Status
pt_BR: Estado

en: Actions
pt_BR: Ações

en: You don't have any Contacts!
pt_BR: Você não tem nenhum contato!

en: Your Leads/Deals
pt_BR: Seus leads/ofertas

en: Add New Lead/Deal
pt_BR: Adicionar novo lead/deal

en: Lead No
pt_BR: Lead N˚

en: Request By
pt_BR: Pedido por

en: Agent in Charge
pt_BR: Corretor encarregado

en: Date
pt_BR: Data

en: You don't have any Leads!
pt_BR: Você não tem nenhuma pista!

en: Save Changes
pt_BR: Salvar mudanças

en: Add Contact
pt_BR: Adicionar contato

en: Add Lead
pt_BR: Adicionar Lead

en: Contact Information
pt_BR: Informações de Contato

en: Are you sure you wish to delete
pt_BR: Tem certeza que deseja deletar?

en: View/Edit Contact
pt_BR: Ver/Editar contato

en: Delete Contact
pt_BR: Deletar contato

en: Lead Information
pt_BR: Informações Principais

en: Contact
pt_BR: Contatos

en: View/Edit Lead
pt_BR: Exibir/editar lead

en: Delete Lead
pt_BR: Excluir Lead

en: Lead no
pt_BR: Lead n˚

en: added manually
pt_BR: adicionado manualmente

en: help article
pt_BR: artigo de ajuda

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to function correctly. Get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from
pt_BR: A API JavaScript do Google Maps v3 EXIGE uma chave de API para funcionar corretamente. Obtenha uma chave do console de APIs e publique o código em Opções de tema. Você pode obtê-lo

en: here
pt_BR: aqui

en: WordPress Memory Limit is set to
pt_BR: O Limite de Memória do Wordpress está fixado em

en: Increasing memory allocated to PHP
pt_BR: Aumentando a Memória alocada para PHP

en: Your PHP version is
pt_BR: Sua versão do PHP é

en: PHP GD library is NOT installed on your web server and because of that the theme will not be able to work with images. Please contact your hosting company in order to activate this library.
pt_BR: A biblioteca PHP GD NÃO está instalada no servidor da web e, por isso, o tema não poderá funcionar com imagens. Entre em contato com sua empresa de hospedagem para ativar esta biblioteca.

en: MbString extension not detected. Please contact your hosting provider in order to enable it.
pt_BR: Extensão MbString não detectada. Entre em contato com seu provedor de hospedagem para habilitá-lo.

en: Please do not manually change the slugs when adding new terms. If you need to edit a term name copy the new name in the slug field also.
pt_BR: Por favor, não altere manualmente as lesmas ao adicionar novos termos. Se você precisar editar um nome de termo, copie também o novo nome no campo slug.

en: Post navigation
pt_BR: Pós- navegação

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
pt_BR: ← Posts mais antigos

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt_BR: Posts mais recentes <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Reply
pt_BR: Responder

en:  on
pt_BR:  em

en: Your comment is awaiting moderation.
pt_BR: Seu comentário está aguardando moderação

en: Please edit your profile page from site interface.
pt_BR: Por favor, edite sua página de perfil a partir da interface do site.

en: Message sent from page:
pt_BR: Mensagem enviada a partir da página:

en: Clear theme cache after demo import is complete!
pt_BR: Limpar o cache do tema após a conclusão da importação da demostração!

en: right now
pt_BR: agora mesmo

en:  seconds ago
pt_BR:  alguns segundos atrás

en: about 1 minute ago
pt_BR: cerca de 1 miuto atrás

en:  minutes ago
pt_BR: minuto(s) atrás

en: about 1 hour ago
pt_BR: cerca de 1 hora atrás

en:  hours ago
pt_BR: Horas atrás

en: yesterday
pt_BR: ontem

en:  days ago
pt_BR: Dias atrás

en: over a year ago
pt_BR: mais de um ano atrás

en:  package on
pt_BR:  Plano Atual

en: PayPal payment agreement
pt_BR: Contrato de Pagamento via PayPal

en: Location
pt_BR: Localização

en: Radius:
pt_BR: Raio:

en: Enter an address, state, city, area or zip code
pt_BR: Digite um endereço, estado, cidade, bairro ou CEP

en: City
pt_BR: Cidade

en: Area
pt_BR: Área

en: County or State
pt_BR: Condado ou estado

en: Type address, state, city or area
pt_BR: Digite o endereço, estado, cidade ou bairro

en: Types
pt_BR: Tipos

en: Type Keyword
pt_BR: Digite palavra chave

en: Categories
pt_BR: Tipo

en: County, City or Area is
pt_BR: Região, Cidade ou área é

en: Category
pt_BR: Categoria

en: For
pt_BR: Para

en: County / State
pt_BR: Estado

en: Has
pt_BR: Tem

en: types
pt_BR: Tipos

en: categories
pt_BR: categorias

en: cities
pt_BR: Cidade

en: areas
pt_BR: Selecione o Bairro

en: property price
pt_BR: preço de propriedade

en: property size
pt_BR: tamanho da propriedade

en: property lot size
pt_BR: tamanho do terreno do imóvel

en: property rooms
pt_BR: quartos de propriedade

en: property bedrooms
pt_BR: dormitórios

en: property bathrooms
pt_BR: banheiros

en: property address
pt_BR: endereço

en: property county
pt_BR: condado da propriedade

en: property state
pt_BR: província

en: property zip
pt_BR: CEP do imóvel

en: property country
pt_BR: país do imóvel

en: property status
pt_BR: status da propriedade

en: address
pt_BR: endereço

en: between
pt_BR: entre

en: and
pt_BR: e

en: between
pt_BR: entre

en:  similar with
pt_BR:  parecido com

en:  has
pt_BR: tem

en:  equal with
pt_BR: Igual a

en: smaller than
pt_BR:  menor que

en: bigger than
pt_BR: maior que

en: price range from:
pt_BR: Faixa de preço de:

en: to
pt_BR: para

en: bigger than
pt_BR: maior que

en: price range from
pt_BR: faixa de preço a partir de

en: Price range:
pt_BR: Faixa de preço:

en: Search Properties
pt_BR: Pesquisar

en: Posted by
pt_BR: Data da Publicação

en: of
pt_BR: de

en: Posted on
pt_BR: Publicado em

en: You need to
pt_BR: Você precisa para

en: login
pt_BR: entrar

en: in order to post a review
pt_BR: para postar um comentário

en: Update %s Review
pt_BR: Atualização %s Revisão

en: pending approval
pt_BR: aprovação pendente

en: Write a %s Review
pt_BR: Escreva uma %s avaliação

en: Your Rating & Review
pt_BR: Sua Avaliação e Revisão

en: Review Title
pt_BR: Revisar título

en: Your Review
pt_BR: Sua Revisão

en: Edit Review
pt_BR: Editar avaliação

en: Submit Review
pt_BR: Enviar Revisão

en: There are no more agents.
pt_BR: Não há mais agentes.

en: We don't have any agents yet!
pt_BR: Ainda não temos Corretores!

en: There are no agents listed on this page at this moment.
pt_BR: No momento, não há agentes listados nesta página.

en: default user image
pt_BR: imagem de usuário padrão

en: Hello I'm interested in one of your listings.
pt_BR: Olá, estou interessado em uma de suas listas.

en: Hello I'm interested in
pt_BR: Olá, estou interessado em

en: Member of:
pt_BR: Membro de:

en: Reviews
pt_BR: Rever

en: Map
pt_BR: Mapa

en: add to favorites
pt_BR: adicionar aos favoritos

en: favorite
pt_BR: favorito

en: Number of Page Views
pt_BR: Número de exibições de página

en: Payment Calculator
pt_BR: Calculadora de Pagamentos

en: Floor Plans
pt_BR: Plantas

en: What's Nearby
pt_BR: O que está por perto

en: Virtual Tour
pt_BR: Excursão virtual

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Amenities and Features
pt_BR: Facilidades e Características

en: Property Details
pt_BR: Detalhes da Acomodação

en: Property Address
pt_BR: Endereço do Imóvel

en: Description
pt_BR: *Descrição

en: Listings
pt_BR: Anúncios

en: Hi there,
pt_BR: Olá,

en: We received your  Wire Transfer payment request on %s ! Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
pt_BR: Recebemos sua solicitação de pagamento por transferência bancária em% s! Siga as instruções abaixo para começar a enviar propriedades o mais rápido possível.

en: The invoice number is:
pt_BR: O número da nota fiscal é:

en: Amount:
pt_BR: Valor:

en: Instructions:
pt_BR: Instruções:

en: you don't have the right to delete this
pt_BR: você não tem o direito de excluir esta

en: Search has been saved. You will receive an email notification when new properties matching your search have been published
pt_BR: A pesquisa foi salva. Você receberá uma notificação por email quando novas propriedades correspondentes à sua pesquisa forem publicadas

en: The email was not saved because it is used by another user.
pt_BR: O e-mail não foi salvo porque é usado por outro usuário.

en: Profile updated
pt_BR: Perfil atualizado

en: The new password is blank
pt_BR: A nova senha está em branco

en: Passwords do not match
pt_BR: As senhas não coincidem

en: Password Updated
pt_BR: Senha ataualizada

en: Old Password is not correct
pt_BR: A senha antiga não está correta

en: addded
pt_BR: adicionado

en: removed
pt_BR: removido

en: Listing payment on
pt_BR: Listagem de pagamentos

en: Upgrade to featured listing on
pt_BR: Upgrade para imóveis em destaque no

en: Upgrade to Featured Listing
pt_BR: Atualizar para listagem destaque

en: Listing Payment
pt_BR: Pagamento da Lista

en: Listing Payment with Featured option
pt_BR: Pagamento de listagem com opção em destaque

en: Sent for approval
pt_BR: Enviado para análise

en: no listings available
pt_BR: nenhuma listagem disponível

en: The date & time is already booked. Please choose a new one
pt_BR: A data e hora já estão reservados. Por favor, escolha um novo

en: membership payment on
pt_BR: o pagamento do anunciante em

en: Membership Payment
pt_BR: Pagamento de Anunciante

en: Unable to login. Please, check login/password and try again
pt_BR: Incapaz de entrar. Por favor, verifique o login/ senha e tente novamente

en: Please, enter correct email
pt_BR: Por favor, digite o e-mail correto

en: Can\t create user with this credentials
pt_BR: Não é possível criar usuário com essas credenciais

en: Sorry, user already exists. Try different username/email
pt_BR: Desculpe, o usuário já existe. Experimente  usuário/email diferente

en: No posts found
pt_BR: Nenhum post encontrado

en: Security check failed.
pt_BR: Falha de verificação de segurança.

en: You are already logged in! Redirecting...
pt_BR: Você já está conectado! Redirecionando...

en: Username and/or Password field is empty!
pt_BR: O campo Nome de usuários e /ou Senha está vazio!

en: Wrong username or password!
pt_BR: Nome de usuário ou senha incorretos!

en: Login successful, redirecting...
pt_BR: Login bem-sucedido, redirecionando ...

en: Wrong captcha
pt_BR: Captcha errado

en: Captcha Invalidated - Refresh and try again.
pt_BR: Captcha Invalidated - Refresque e tente novamente.

en: Invalid username (do not use special characters or spaces)!
pt_BR: Nome de usuário inválido (não use caracteres ou espaços especiais)!

en: Username and/or Email field is empty!
pt_BR: O campo Nome de usuários e /ou e-mail está vazio!

en: The email doesn't look right!
pt_BR: O e-mail não parece correto!

en: The email's domain doesn't look right.
pt_BR: O domínio do e-mail não parece correto.

en: Username already exists. Please choose a new one.
pt_BR: O nome de usuário já existe. Por favor, escolha um novo.

en: One of the password fields is empty!
pt_BR: Um dos campos de senha está vazio!

en: Your account was created and you can login now!
pt_BR: Sua conta foi criada e você pode fazer o login agora!

en: An email with the generated password was sent!
pt_BR: Um e-mail com a senha foi enviado!

en: Email already exists. Please choose a new one.
pt_BR: O e-mail já existe. Por favor, escolha um novo.

en: Agent
pt_BR: Agente

en: Agency
pt_BR: Imobiliária

en: Developer
pt_BR: Incorporador

en: Select User Type
pt_BR: Selecione o tipo de usuário

en: Email field is empty!
pt_BR: O campo de email está vazio!

en: Invalid email address or username!
pt_BR: Endereço de e-mail ou nome de usuário inválido!

en: We have just sent you an email with Password reset instructions.
pt_BR: Acabamos de enviar um email com as instruções para redefinir a senha.

en: Your new password for the account at: %s
pt_BR: Sua nova senha para a conta em: %s

en: Username: %s
pt_BR: Nome do usuário: %s

en: Password: %s
pt_BR: Senha: %s

en: You can now login with your new password at: %s
pt_BR: Agora você pode fazer login com sua nova senha em: %s

en: A new password was sent via email!
pt_BR: Uma nova senha foi enviada para seu e-mail!

en: Not a Valid Key.
pt_BR: Não é uma chave válida.

en: Password Reset Error
pt_BR: Erro de redefinição de senha

en: We have just sent you a new password. Please check your email!
pt_BR: Acabamos de enviar uma nova senha. Por favor verifique seu email!

en: Day
pt_BR: Dia

en: Time
pt_BR: Horário

en: Contact Us
pt_BR: Contate-nos

en: Contact Me
pt_BR: Contate-me

en: Schedule a showing?
pt_BR: Agendar uma visita?

en: I consent to the
pt_BR: Eu concordo com o

note: Template Name of the theme
en: GDPR Terms
pt_BR: Termos do GDPR

en: payment failed
pt_BR: pagamento falhou

en:  in
pt_BR:  em

en: The browser couldn't detect your position!
pt_BR: O navegador não conseguiu detectar sua posição!

en: Geolocation is not supported by this browser.
pt_BR: Geolocalização não é suportado por este navegador.

en: m radius
pt_BR: raio m

en: close map
pt_BR: fechar mapa

en: No results found!
pt_BR: Nenhum resultado encontrado!

en: loading results...
pt_BR: carregando resultados ...

en: BD
pt_BR: QUA

en: Geolocation was not successful
pt_BR: A geolocalização não foi bem sucedida

en: Principal and Interest
pt_BR: Taxa de juros em %

en: HOO fees
pt_BR: Taxas

en: Property Tax
pt_BR: Imposto sobre a Propriedade

en: Property Views
pt_BR: Visualizações do Imóvel

en: miles
pt_BR: milhas

en: Amount Financed:
pt_BR: Quantia Financiada:

en: Mortgage Payments:
pt_BR: Pagamentos de hipoteca:

en: Annual cost of Loan:
pt_BR: Custo Anual do Empréstimo:

en: SEARCH
pt_BR: PESQUISAR

en: Search here...
pt_BR: Procurar aqui...

en: Type Bedrooms No.
pt_BR: Nº de Dormitórios

en: Type Bathrooms No.
pt_BR: Quantidade de Banheiros.

en: Type Min. Price
pt_BR: Preço Mínimo

en: Type Max. Price
pt_BR: Digite CPC max.Preço

en: Your Name
pt_BR: Seu nome

en: Your Email
pt_BR: Email

en: Your Phone
pt_BR: Seu telefone

en: Your Message
pt_BR: Sua mensagem

en: Send Message
pt_BR: Enviar Mensagem

en: Street View
pt_BR: Visão da rua

en: Close Street View
pt_BR: Fechar visão da rua

en: open map
pt_BR: mapa aberto

en: Fullscreen
pt_BR: Tela cheia

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Please wait while we are processing your submission!
pt_BR: Por favor aguarde enquanto estamos processando sua solicitação!

en: Are you sure you wish to delete?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir?

en: You need to agree with terms and conditions !
pt_BR: Você precisa concordar com os termos e condições!

en: Please select the user type !
pt_BR: Selecione o tipo de usuário!

en: Processing...
pt_BR: Em processamento ...

en: Send me the invoice
pt_BR: Envie-me a fatura

en: Direct payment instructions
pt_BR: Instruções de pagamento direto

en: To be paid
pt_BR: Valor a ser pago

en: Plan Title
pt_BR: Título Planta

en: Plan Image
pt_BR: Imagem do Plano

en: Plan Description
pt_BR: Descrição do plano

en: Plan Size
pt_BR: Tamanho do plano

en: Plan Rooms
pt_BR: Dormitórios

en: Plan Bathrooms
pt_BR: Banheiros Planejados

en: Plan Price
pt_BR: Preço

en: deleting...
pt_BR: excluíndo...

en: saving...
pt_BR: salvando...

en: posting
pt_BR: postagem

en: Review Sent
pt_BR: Comentário enviado

en: Review Edit Saved
pt_BR: Revisão Salva

en: Pay
pt_BR: Pagar

en: Payment for package
pt_BR: Pagamento de pacote

en: there are no results
pt_BR: não há resultados

en: Please wait while we gather data!
pt_BR: Aguarde enquanto coletamos os dados!

en: Please complete the form!
pt_BR: Preencha o formulário!

en: bd
pt_BR: qts

en: ba
pt_BR: bh

en: Agent Field Name
pt_BR: Nome do campo do agente

en: Agent Field Value
pt_BR: Valor do campo do agente

en: Remove
pt_BR: Retirar

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Published
pt_BR: Publicado

en: Please, enter property title
pt_BR: Digite o título da propriedade

en: Sending user info, please wait...
pt_BR: Enviando informações do usuário, aguarde ...

en: Property is featured
pt_BR: Propriedade é oferta

en: You have used all the "Featured" listings in your package.
pt_BR: Você usou todas as listagens "Em destaque" em seu pacote.

en: remove from favorites
pt_BR: remover dos favoritos

en: saving..
pt_BR: salvando...

en: sending message..
pt_BR: enviando mensagem..

en: Please, enter field:
pt_BR: Por favor, insira o campo:

en: You need to upload at last one image
pt_BR: Você precisa enviar pelo menos uma imagem

en: Connecting to Paypal! Please wait...
pt_BR: Conectando ao Paypal! Por favor, aguarde...

en: subscription will be cancelled at the end of current period
pt_BR: a assinatura será cancelada no final do período atual

en: Disable Listing
pt_BR: Desativar anúncio

en: Enable Listing
pt_BR: Ativar anúncio

en: Disable Agent
pt_BR: Desativar Corretor

en: Enable Agent
pt_BR: Ativar corretor

en: You must agree with GDPR terms
pt_BR: Eu concordo com os termos e condições

en: Confirm your ACCOUNT DELETION request! Clicking the button below will delete your account and data. This means you will no longer be able to login to your account and access your account information: My Profile, My Properties, Inbox, Saved Searches and Messages. This operation CAN NOT BE REVERSED!
pt_BR: Confirme sua solicitação de EXCLUSÃO DE CONTA! Clicar no botão abaixo excluirá sua conta e dados. Isso significa que você não poderá mais fazer login na sua conta e acessar as informações da conta: Meu perfil, Minhas propriedades, Caixa de entrada, Pesquisas e mensagens salvas. Esta operação não pode ser revertida!

en: Contact Agent
pt_BR: Contato do Corretor

en: Thank you. Please check your email for payment instructions.
pt_BR: Obrigado. Por favor, verifique seu e-mail para obter instruções de pagamento.

en: Sending
pt_BR: Enviando

en: Send Reply
pt_BR: Enviar resposta

en: No More Listings
pt_BR: Não há mais listagens

en: Allowed Files
pt_BR: Arquivos permitidos

en: Image needs to be at least 500px height  x 500px wide!
pt_BR: A imagem precisa ter pelo menos 500 px de altura X 500px de largura!

en: You cannot upload more than
pt_BR: Não é possível carregar mais de

en: images
pt_BR: imagens

en: Are you sure you want to delete this?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir isso?

en: Plan Size(*only numbers)
pt_BR: Tamanho do plano (*somente números)

en: Warning !
pt_BR: Atenção!

en:  Are you sure you want to remove this image?
pt_BR:  Tem certeza de que deseja remover esta imagem?

en: *Title (mandatory)
pt_BR: * Título (obrigatório)

en: Price in
pt_BR: Preço em

en: (only numbers)
pt_BR: (apenas números)

en: Yearly Tax Rate
pt_BR: Taxa de Imposto Anual (IPTU)

en: Homeowners Association Fee(monthly)
pt_BR: Taxa de condomínio de proprietários (mensal)

en: After Price Label (ex: "/month")
pt_BR: Após etiqueta de preço (ex: "/ mês")

en: Before Price Label (ex: "from ")
pt_BR: Antes do rótulo de preço (ex: "de")

en: Additional Price Info
pt_BR: Informações adicionais sobre preços

en:  After Label for Additional Price info
pt_BR: Depois do rótulo para informações adicionais de preço

en: Before Label for Additional Price Info
pt_BR: Antes da etiqueta para obter informações adicionais sobre o preço

en: Select Categorie
pt_BR: Selecionar categoria

en: Listed In
pt_BR: Finalidade

en: Property Zip
pt_BR: CEP

en: Country
pt_BR: País

en: Energy Class
pt_BR: Classe Energética

en: Energy Index
pt_BR: Índice de energia

en: Greenhouse gas emissions kgCO2/m2a
pt_BR: Emissões de gases de efeito estufa kgCO2/m2a

en: Greenhouse gas emissions index class
pt_BR: Classe de índice de emissões de gases de efeito estufa

en: Renewable energy performance index
pt_BR: Índice de desempenho de energia renovável

en: Energy performance of the building
pt_BR: Desempenho energético do edifício

en: EPC current rating
pt_BR: Classificação atual do EPC

en: EPC Potential Rating
pt_BR: Classificação potencial do EPC

en: Property Size
pt_BR: Aptos. a partir de

en: Owner Notes
pt_BR: Notas do Proprietário

en: Property Lot Size
pt_BR: Tamanho do Lote

en: Property Rooms
pt_BR: Nº de cômodos do imóvel

en: Property Bedrooms
pt_BR: Dormitórios

en: Property Bathrooms
pt_BR: Banheiros

en: Video Type
pt_BR: Tipo de Vídeo

en: Property Latitude
pt_BR: Latitude da propriedade

en: Property Longitudine
pt_BR: Longitude

en: Hide Map Marker
pt_BR: Ocultar marcador de mapa

en: Google Camera Angle
pt_BR: Angulo da câmera do Google

en: Property subunits list
pt_BR: Lista de subunidades de propriedades

en: Property has subunits
pt_BR: Propriedade tem subunidades

en: from date
pt_BR: da data

en: to date
pt_BR: até a presente data

en: Any
pt_BR: Qualquer

en: Upgrade to Featured
pt_BR: Upgrade para destaque

en: Package
pt_BR: Pacote

en: Listing
pt_BR: Anúncio

en: Paid
pt_BR: Pago

en: Not Paid
pt_BR: Falta Pagamento

en: Total Invoices:
pt_BR: Total de Faturas

en: Title
pt_BR: Título

en: Invoice Type
pt_BR: Tipo de fatura

en: Billing Type
pt_BR: Tipo de cobrança

en: Price
pt_BR: Preço

en: Search for an Agent
pt_BR: Procure um corretor

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Phone/Mobile
pt_BR: Telefone/Móvel

en: You don't have any agents added!
pt_BR: Você ainda não tem nenhum imóveis!

en: Search a listing
pt_BR: Pesquisar um anúncio

en: Property
pt_BR: Imóvel

en: Pay Status
pt_BR: Status do Pagamento

en: You don't have any properties!
pt_BR: Você ainda não tem propriedades anunciadas!

en: Username already exists.  Please choose a new one.
pt_BR: Nome de utilizador já existe. Por favor, escolha um novo!

en: One of the password field is empty!
pt_BR: Um dos campos de senha está vazio!

en: Email already exists.  Please choose a new one.
pt_BR: Email já existe.  Favor escolher um novo.

en: Agent need a first & last name
pt_BR: O  corretor precisa de um nome e sobrenome

en: The email doesn't look right !
pt_BR: O email não parece estar certo!

en: Agent was added... You will be redirected to your agent list...
pt_BR: O corretor foi adicionado.... Você será redirecionado para a sua lista de  corretores...

en: Agent profile edited
pt_BR: Perfil do corretor editado

en: Started by
pt_BR: Começado por

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Action
pt_BR: Açao

en: days
pt_BR: dias

en: weeks
pt_BR: semanas

en: months
pt_BR: meses

en: year
pt_BR: ano

en: years
pt_BR: anos

en: Account History (last 7 days)
pt_BR: Histórico da conta (últimos 7 dias)

en: Edited
pt_BR: Editado

en: Added
pt_BR: Adicionado

en: Deleted
pt_BR: Excluído

en: %s property %s
pt_BR: %s propriedade %s

en: %s agent %s
pt_BR: %s agente %s

en: %s agency %s
pt_BR: %s agência %s

en: %s developer %s
pt_BR: %s incorporador %s

en: Generated Invoice %s
pt_BR: Fatura Gerada  %s

en: Deleted Invoice %s
pt_BR: Fatura Excluída  %s

en: Write Message  %s
pt_BR: Escrever mensagem  %s

en: Deleted Message  %s
pt_BR: Mensagem Excluída  %s

en: Saved Search  %s
pt_BR: Busca Salva  %s

en: Deleted Search  %s
pt_BR: Busca Excluída  %s

en: Inquiries
pt_BR: Perguntas

en: You don't have any listings or enough data!
pt_BR: Você não tem nenhum anúncio ou dados suficientes!

en: Your most Popular Listings
pt_BR: Seus anúncios mais populares

en: Total Properties
pt_BR: Total de Imóveis

en: Published Properties
pt_BR: Propriedades Publicadas

en: Total Agents
pt_BR: Total de agentes

en: Saved Searches
pt_BR: Pesquisas salvas

en: Favorite Properties
pt_BR: Meus imóveis favoritos

en: Account Summary
pt_BR: Resuma da Conta

en: Listings Views
pt_BR: Visualizações

en: Total views for your listings
pt_BR: Visualizações

en: Views
pt_BR: Visualizações

en: Your most visited Listings
pt_BR: Suas listas mais visitadas

en: Valid file formats
pt_BR: Formatos de arquivo válidos

en: Are you sure you wish to delete ?
pt_BR: Tem certeza que deseja deletar?

en: Delete Plan
pt_BR: Excluir Planta

en: Plan Price in
pt_BR: Plano Preço

en: Upload Plan Image
pt_BR: Adicionar imagem de nova planta

en: processing...
pt_BR: processando..

en: This page will not work without WpResidence Core Plugin, Please activate it from the plugins menu!
pt_BR: Esta página não funcionará sem o WpResidence Core Plugin. Por favor, ative-o no menu de plugins!

en: Welcome
pt_BR: Bem-vindo

en: All
pt_BR: Todos

en: Expired
pt_BR: Expirado

en: Draft
pt_BR: Rascunho

en: Waiting for approval
pt_BR: Esperando aprovação

en: Contacts
pt_BR: Contatos

en: Dashboard
pt_BR: Painel

en: My Profile
pt_BR: Meu Perfil

en: My Properties List
pt_BR: Minha lista de imóveis

en: Add New Property
pt_BR: Adicionar nova propriedade

en: Favorites
pt_BR: Favoritos

en: My Invoices
pt_BR: Minhas faturas

en: Add New Agent
pt_BR: Adicionar Novo Corretor

en: Agent List
pt_BR: Lista de agentes

en: Inbox
pt_BR: Caixa de Entrada

en: Logout
pt_BR: Sair

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Your Current Logo
pt_BR: Seu logotipo atual

en: company logo
pt_BR: Logo

en: Upload New Logo
pt_BR: Upload de nova Logo

en: Your Current Colors
pt_BR: Suas cores atuais

en: Change Colors
pt_BR: Alterar cores

en: You have %d pages published.
pt_BR: Você tem %d páginas publicadas.

en: Page Title
pt_BR: Título da página

en: Page Template
pt_BR: Modelo de Página

en: See All Your Pages
pt_BR: Veja todas as suas páginas

en: Add New Page
pt_BR: Adicionar nova página

en: Sorry, your nonce did not verify.
pt_BR: Desculpe, seu código único não é válido.

en: You have %d listings published:
pt_BR: Você tem %d listagens publicadas:

en: Your Payment system is in SANDBOX mode.
pt_BR: Seu sistema de pagamento está no modo SANDBOX.

en: Your Payment system is in LIVE mode.
pt_BR: Seu sistema de pagamento está no modo LIVE.

en: Payments will be procesed in %s.Prices are displayed in %s
pt_BR: Os pagamentos serão processados em %s e os preços serão exibidos em %s

en: You did not add your Paypal Details. No Paypal payment will be processed
pt_BR: Você não adicionar seus detalhes do PayPal. Nenhum pagamento paypal será processado

en: Paypal Api Keys are added.Payments will be processed.
pt_BR: As chaves de API Paypal são adicionadas. Os pagamentos serão processados.

en: You did not add your Stripe Details. No Stripe payment will be processed
pt_BR: Você não adicionou seus detalhes da distribuição. Nenhum pagamento Stripe será processado

en: Stripe Api Keys are added.Payments will be processed.
pt_BR: Stripe Api Keys são adicionados.Pagamentos serão processados.

en: Edit Payment Details
pt_BR: Editar detalhes do pagamento

en: share
pt_BR: compartilhar

en: details
pt_BR: detalhes

en: compare
pt_BR: comparar

en: featured icon
pt_BR: ícone  em destaque

en: icon
pt_BR: ícone

en: county
pt_BR: país

en: wpestate location
pt_BR: localização do Imóvel

en: price
pt_BR: preço

en: price v2
pt_BR: preço v2

en: price v3
pt_BR: preço v3

en: size
pt_BR: tamanho

en: lot size
pt_BR: tamanho do lote

en: rooms
pt_BR: suíte

en: bedrooms
pt_BR: Dormitórios

en: bathrooms
pt_BR: suítes

en: beds&baths
pt_BR: camas e banheiros

en: zip
pt_BR: fecho eclair

en: country
pt_BR: país

en: keyword
pt_BR: palavra chave

en: geolocation
pt_BR: geolocalização

en: radius for geolocation
pt_BR: raio para geolocalização

en: Cities
pt_BR: Cidade

en: Areas
pt_BR: Selecione o Bairro

en: States
pt_BR: Estados

en: items selected
pt_BR: itens selecionados

en: Select All
pt_BR: Tudo

en: Select None
pt_BR: Nenhum

en: Beds/Baths
pt_BR: Camas/banheiros

en: Beds
pt_BR: Dormitórios

en: Baths
pt_BR: Banheiros

en: Reset
pt_BR: Redefinir

en: Done
pt_BR: Feito

en: Price selector
pt_BR: Seletor de preços

en: No Value
pt_BR: Sem valor

en: Once Weekly
pt_BR: Uma vez por semana

en: Primary Menu
pt_BR: Menu Prinipal

en: Mobile Menu
pt_BR: Menu móvel

en: Footer Menu
pt_BR: Meni de Rodapé

en: Header 5 Second Menu
pt_BR: Cabeçalho 5 Segundo menu

en: Primary Widget Area
pt_BR: Área primária de widgets

en: The primary widget area
pt_BR: A área primária de widgets

en: Secondary Widget Area
pt_BR: Área secundária de widgets

en: The secondary widget area
pt_BR: Área secundária de widgets

en: First Footer Widget Area
pt_BR: Área do widget do primeiro rodapé

en: The first footer widget area
pt_BR: A primeira área do widget de rodapé

en: Second Footer Widget Area
pt_BR: Área do widget do Segundo Rodapé

en: The second footer widget area
pt_BR: A Área secundária de widgets

en: Third Footer Widget Area
pt_BR: Área do widget do terceiro rodapé

en: The third footer widget area
pt_BR: A área Widget terceiro rodapé

en: Fourth Footer Widget Area
pt_BR: Área do Widget

en: The fourth footer widget area
pt_BR: A quarta área do widget de rodapé

en: Top Bar Left Widget Area
pt_BR: Área do Widget esquerdo da barra superior

en: The top bar left widget area
pt_BR: A barra superior à esquerda da área Widget

en: Top Bar Right Widget Area
pt_BR: Área do Widget direito da barra superior

en: The top bar right widget area
pt_BR: A área do widget direito da barra superior

en: Header 3 Widget Area
pt_BR: Área do widget do cabeçalho 3

en: Header 3 widget area
pt_BR: Área de widgets do cabeçalho 3

en: Dashboard Top Bar Left Widget Area
pt_BR: Área esquerda do widget da barra superior do painel

en: User Dashboard - The top bar left widget area
pt_BR: Painel do usuário - A barra superior esquerda da área do widget

en: Dashboard Top Bar Right Widget Area
pt_BR: Área do widget direito da barra superior do painel

en: User Dashboard - The top bar right widget area
pt_BR: Painel do usuário- a área do widget direito da barra superior

en: Splash Page Bottom Right Widget Area
pt_BR: Área do Widget inferior direito da página inicial

en: Splash Page - Bottom right area
pt_BR: Página inicial - área inferior direita

en: Splash Page Bottom Left Widget Area
pt_BR: Área do Widget inferior esquerda da página inicial

en: Splash Page - Bottom left area
pt_BR: Página inicial - área inferior esquerda

en: Overview
pt_BR: Visão geral

en: Documents
pt_BR: Documentos

en: Available Units
pt_BR: Unidades Disponíveis

en: Energy Savings
pt_BR: Economia de energia

en: Page Views Statistics
pt_BR: Estatísticas de exibições de página

en: Schedule a Tour
pt_BR: Agendar um tour

en: Other Agents
pt_BR: Outros  corretores

en: Property Reviews
pt_BR: Revisões de Imóveis

en: Similar Listings
pt_BR: Listagens semelhantes

en: %s (Invalid)
pt_BR: % s (inválido)

en: %s (Pending)
pt_BR: % s (pendente)

en: Move up
pt_BR: Subir

en: Move down
pt_BR: Mover para baixo

en: Edit Menu Item
pt_BR: Editar item do menu

en: Navigation Label
pt_BR: Etiqueta de Navegação

en: Title Attribute
pt_BR: Atributo do Título

en: Open link in a new window/tab
pt_BR: Abrir link em uma nova janela/ guia

en: CSS Classes (optional)
pt_BR: Classes CSS(opcional)

en: Link Relationship (XFN)
pt_BR: Relacionamento de link( XFN)

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
pt_BR: Esta descrição aparecerá em primeiro lugar na página. Mantê-lo como uma breve visão geral facilita a leitura.

en: Menu Item Icon(ex: fa fa-comment)
pt_BR: Ícone do Item do Menu (ex: fa fa-comment)

en: Menu Item Label(ex: "new")
pt_BR: Etiqueta do item de menu (ex: "novo")

en: Set as Mega Menu?
pt_BR: Definido como Mega Menu?

en: Mega Menu Widget Area
pt_BR: Área de Widget do Mega Menu

en: Select Widget Area
pt_BR: Selecionar área do Widget

en: Upload Background Image |
pt_BR: Upload Imagem de Fundo

en: Remove Image
pt_BR: Remover imagem

en: Container Styles( *set custom styles for mega menu container only:.  Ex: background position, background repeat )
pt_BR: Estilos de contêiner (* defina estilos personalizados apenas para o contêiner de mega menu: Ex: posição de fundo, repetição de fundo)

en: Draw border right on mega menu column?
pt_BR: Desenhar borda direita na coluna mega menu?

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: all
pt_BR: todos

en: Not Available
pt_BR: Não disponível

en: Please submit the
pt_BR: Por favor, envie o

en: field
pt_BR: campo

en: County
pt_BR: Bairro

en: Area
pt_BR: Área

en: Beds&Baths
pt_BR: Dormitorios e banheiros

en: Transport
pt_BR: Transporte

en: Supermarkets
pt_BR: Supermercados

en: Schools
pt_BR: Escola

en: Restaurants
pt_BR: Restaurantes

en: Pharmacies
pt_BR: Farmácias

en: Hospitals
pt_BR: Hospitais

en: All Countries
pt_BR: Todos os Países

en: Property Status
pt_BR: Status do Imóvel

en: More Search Options
pt_BR: Mais opções de busca

en: Pay Submission Fee
pt_BR: Paga Taxa de Submissão

en: Pay with Credit Card
pt_BR: Pagar com Cartão de Crédito

en: Package Payment
pt_BR: Pagamento de pacote

en: feet
pt_BR: pés

en: meters
pt_BR: metros

en: ha
pt_BR: tem

en: Property Price
pt_BR: Preço do imóvel

en: Property Price Label
pt_BR: Etiqueta de Preço do Imóvel

en: Property Price Label Before
pt_BR: Antes da Etiqueta de Preço

en: After Label for Additional Price info
pt_BR: Após a etiqueta para informações sobre preços adicionais

en: Property Category Submit
pt_BR: Enviar categoria de propriedade

en: Property Action Category
pt_BR: Categoria de ação da propriedade

en: Property Media
pt_BR: Propriedade Média

en: Property City
pt_BR: Propriedade Cidade

en: Property Area
pt_BR: Área da propriedade

en: Property County
pt_BR: Região do imóvel

en: Property Country
pt_BR: País

en: Property Map
pt_BR: Mapa

en: Property Longitude
pt_BR: Longitude da propriedade

en: Property Google View
pt_BR: Imóvel View do Google

en: property Size
pt_BR: tamanho da propriedade

en: Embed Video Id
pt_BR: ID do vídeo incorporado

en: Embed Video Type
pt_BR: Tipo do vídeo incorporado

en: Embed Virtual Tour
pt_BR: Incorporar tour virtual

en: Property Subunits
pt_BR: Subunidade de propriedades

en: Greenhouse gas emissions Class
pt_BR: Emissões de gases de efeito estufa Classe

en: Greenhouse gas emissions Index
pt_BR: Índice de emissões de gases de efeito estufa

en: Leave Blank
pt_BR: Deixe em branco

en: Action Category
pt_BR: Categoria de ação

en: Property County/State
pt_BR: Estado do Imóvel

en: Homeowners Association Fee(Monthly)
pt_BR: Taxa de condomínio de proprietários (mensal)

en: Energy Index in kWh/m2a
pt_BR: Índice de energia em kwh / m²

en: Greenhouse gas emissions index class
pt_BR: Classe de índice de emissões de gases de efeito estufa

en: Renewable energy performance index
pt_BR: Índice de desempenho de energia renovável

en: EPC potential rating
pt_BR: Classificação potencial do EPC

en: Install Required Plugins
pt_BR: Instalar plug-ins necessários

en: Install Plugins
pt_BR: Instalar Plugins

en: Installing Plugin: %s
pt_BR: Instalando Plugin: %s

en: Something went wrong with the plugin API.
pt_BR: Algo deu errado com a API do plug-in.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
pt_BR[0]: Este tema requer o seguinte plug-in: %1$s .
pt_BR[1]: Este tema requer os seguintes plugins: %1$s.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
pt_BR[0]: Este tema recomenda o seguinte plug-in: %1$s.
pt_BR[1]: Este tema recomenda os seguintes plugins: %1$s.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
pt_BR[0]: Desculpe, mas você não tem as permissões corretas para instalar o plugin %s . Entre em contato com o administrador deste site para obter ajuda para obter o plugin instalado.
pt_BR[1]: Desculpe, mas você não tem as permissões corretas para instalar os plug-ins %s. Entre em contato com o administrador deste site para obter ajuda sobre como instalar os plug-ins.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
pt_BR[0]: O plugin necessário seguinte está atualmente inativo: %1$s.
pt_BR[1]: Os seguintes plugins necessários estão atualmente inativos: %1$s.

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
pt_BR[0]: O seguinte plug-in recomendado está atualmente inativo: %1$s.
pt_BR[1]: Os seguintes plugins recomendados estão atualmente inativos: %1$s.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
pt_BR[0]: Desculpe, mas você não tem as permissões corretas para ativar o plugin %s . Entre em contato com o administrador deste site para obter ajuda para obter o plugin ativado.
pt_BR[1]: Desculpe, mas você não tem as permissões corretas para ativar o plugin %s . Entre em contato com o administrador deste site para obter ajuda para obter o plugin ativado.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
pt_BR[0]: O seguinte plug-in precisa ser atualizado para sua versão mais recente para garantir a máxima compatibilidade com este tema: %1$s .
pt_BR[1]: Os seguintes plugins precisam ser atualizados para a versão mais recente, para assegurar o máximo de compatibilidade com este tema: %1$s.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
pt_BR[0]: Desculpe, mas você não tem as permissões corretas para atualizar o plugin %s . Entre em contato com o administrador deste site para obter ajuda para obter o plugin atualizado.
pt_BR[1]: Desculpe, mas você não tem as permissões corretas para atualizar o plugin %s . Entre em contato com o administrador deste site para obter ajuda para obter o plugin atualizado.

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
pt_BR[0]: Comece a instalar o plugin
pt_BR[1]: Comece a instalar os plugins

en: Activate installed plugin | Activate installed plugins
pt_BR[0]: Ativar o plugin instalado
pt_BR[1]: Ativar os plugins instalados

en: Return to Required Plugins Installer
pt_BR: Volver al instalador de plugins requeridos

en: Plugin activated successfully.
pt_BR: Plug-in ativado com sucesso.

en: All plugins installed and activated successfully. %s
pt_BR: Todos os plugins instalados e ativados com sucesso. % s

en: Price High to Low
pt_BR: Preço mais alto para baixo

en: Price Low to High
pt_BR: Preço mais baixo para alto

en: Newest first
pt_BR: Os mais novos primeiro

en: Oldest first
pt_BR: Mais velhos primeiro

en: Newest Edited
pt_BR: Editado mais recentemente

en: Oldest Edited
pt_BR: Mais velhos primeiro

en: Bedrooms High to Low
pt_BR: Dormitórios Alto para Baixo

en: Bedrooms Low to high
pt_BR: Dormitórios - Menor para o maior

en: Bathrooms High to Low
pt_BR: Banheiros alto a baixo

en: Bathrooms Low to high
pt_BR: Banheiros baixo a alto

en: There are no properties listed on this page at this moment. Please try again later.
pt_BR: No momento, não há propriedades listadas nesta página. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
pt_BR: Não encontramos nenhum resultado. Por favor, tente novamente com diferentes parâmetros de pesquisa.

en: There are no more listings.
pt_BR: Não há mais listagens.

en: We didn't find any result
pt_BR: Não encontramos nenhum resultado

en: user image
pt_BR: imagem do usuário

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Property Image
pt_BR: Imagem da propriedade

en: Address
pt_BR: Endereço

en: State/County
pt_BR: Estado

en: Zip
pt_BR: CEP

en: Open In Google Maps
pt_BR: Abra no Google Maps

en: Property Id
pt_BR: Id do Hotel

en: Price Info
pt_BR: Informação de Preço

en: Rooms
pt_BR: Quartos

en: Bedrooms
pt_BR: Dormitórios

en: Bathrooms
pt_BR: Banheiros

en: Greenhouse Gas Emissions kgCO2/m2a
pt_BR: Emissões de gases de efeito estufa kgCO2/m2a

en: Greenhouse Gas Emissions index class
pt_BR: Classe de índice de emissões de gases de efeito estufa

en: Greenhouse gas emissions class
pt_BR: Classe de emissões de gases de efeito estufa

en: Energy class
pt_BR: Classe energética

en: Other Features
pt_BR: Outras Categorias

en: size:
pt_BR: tamanho:

en: rooms:
pt_BR: quartos:

en: baths:
pt_BR: banheiros:

en: price:
pt_BR: preço:

en: per month
pt_BR: por mês

en: HOA fee
pt_BR: Condomínio

en: Homeowners Association Fee
pt_BR: Condomínio e outras taxas

en: Home Price
pt_BR: Preço do imóvel

en: Down Payment
pt_BR: Valor da Entrada

en: Term(*in years)
pt_BR: Prazo(*em anos)

en: Interest
pt_BR: Interesse

en: Other units in
pt_BR: Unidades Disponíveis

en: Category:
pt_BR: Categoria:

en: Rooms:
pt_BR: Quartos:

en: Bedrooms:
pt_BR: Dormitórios

en: Baths:
pt_BR: Banheiros:

en: Size:
pt_BR: Tamanho:

en: There are no results found for this property address.
pt_BR: Não foram encontrados resultados para esse endereço de propriedade.

en: Active Life
pt_BR: Vida Ativa

en: Arts & Entertainment
pt_BR: Artes e Entretenimento

en: Automotive
pt_BR: Automotivo

en: Beauty & Spas
pt_BR: Beleza & Spas

en: Education
pt_BR: Educação

en: Event Planning & Services
pt_BR: Planejamento de Eventos & Serviços

en: Financial Services
pt_BR: Serviços finnceiros

en: Food
pt_BR: Comida

en: Health & Medical
pt_BR: Saúde e medicina

en: Home Services
pt_BR: Serviços para Casa

en: Hotels & Travel
pt_BR: Hotéis & Viagens

en: Local Flavor
pt_BR: Sabor local

en: Local Services
pt_BR: Serviços Locais

en: Mass Media
pt_BR: Meios de comunicação de Massa

en: Nightlife
pt_BR: Vida Noturna

en: Pets
pt_BR: Animais de estimação

en: Professional Services
pt_BR: Serviços profissionais

en: Public Services & Government
pt_BR: Serviços Públicos & Governamentais

en: Real Estate
pt_BR: Imobiliária

en: Religious Organizations
pt_BR: Organizações religiosas

en: Shopping
pt_BR: Compras

en: Transportation
pt_BR: Transportes

en: Garages
pt_BR: Garagens

en: Year Built:
pt_BR: Ano de Construção:

en: Property ID
pt_BR: ID do Imóvel

en: Image Gallery
pt_BR: Galeria de Imagens

en: video image
pt_BR: imagem de vídeo

en: image
pt_BR: imagem

en: Update Review
pt_BR: Atualizar Comentário

en: Write a Review
pt_BR: Escrever um Comentário

en: Cache was cleared
pt_BR: Cache foi limpo

en: Languages
pt_BR: Idiomas

en: Update the theme & plugins
pt_BR: Atualizar o tema & plugins

en: Buy new license
pt_BR: Comprar nova licença

en: Change log
pt_BR: Alterar log

en: Get help
pt_BR: Obter Ajuda

en: Open ticket
pt_BR: Abrir ticket

en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: Rate us
pt_BR: Avalie-nos

en: Current Version:
pt_BR: Versão Atual:

en: Start Now
pt_BR: Comece Agora

en: Site Settings
pt_BR: Configurações do site

en: We recommend doing demo import first and then finishing this setup. Adding Demo import AFTER completing this setup changes your settings options to demo options.
pt_BR: Recomendamos fazer a importação da demo primeiro e depois concluir esta configuração. Adicionar importação de demonstração APÓS concluir essa configuração, altera as opções de configuração para opções de demonstração.

en: OR
pt_BR: OU

en: Import Demo Content
pt_BR: Importar conteúdo de demonstração

en: Map Settings
pt_BR: Configurações do mapa

en: Google Maps API KEY
pt_BR: Chave da API do Google Maps

en: Previous Step
pt_BR: Etapa anterior

en: Next Step
pt_BR: Próximo Passo

en: General Settings
pt_BR: Configurações Gerais

en: Select default country
pt_BR: Selecionar país padrão

en: Currency symbol
pt_BR: Símbolo monetário

en: Set currency symbol for property price.
pt_BR: Defina o símbolo de moeda para o preço do Imóvel.

en: square
pt_BR: quadrado

en: Measurement Unit
pt_BR: Unidade de Medição

en: Select the measurement unit you will use on the website
pt_BR: Selecione a unidade de medida que será usada no website

en: Language for datepicker
pt_BR: Idioma para datepicker

en: This applies for the calendar field type available for properties.
pt_BR: Isso se aplica ao tipo de campo do calendário disponível para propriedades.

en: Apperance Options
pt_BR: Opções de aparência

en: standard
pt_BR: padrão

en: half map
pt_BR: meio mapa

en: Property List Type for Advanced Search
pt_BR: Tipo de lista de propriedade para pesquisa avançada

en: Select standard or half map style for advanced search results page.
pt_BR: Selecione o estilo de mapa padrão ou de meio mapa para a página de resultados de pesquisa avançada.

en: grid
pt_BR: rede

en: list
pt_BR: lista

en: Property List display(*global option)
pt_BR: Exibição da lista de propriedade (* opção global)

en: Select grid or list style for properties list pages.
pt_BR: Selecione o estilo grade ou lista para as páginas da lista de propriedades.

en: For further setup see our help files, knowledgebase articles and tutorials to help make this process easier and more enjoyable for you:
pt_BR: Para mais detalhes, consulte nossos arquivos de ajuda, artigos da base de conhecimento e tutoriais para ajudar a tornar esse processo mais fácil e agradável para você:

en: Personalize Your Website
pt_BR: Personalize o seu site

en: Payments
pt_BR: Pagamentos

en: Powered by
pt_BR: Desenvolvido por

note: Template Name of the theme
en: Agents Agencies Developers Search Results
pt_BR: Corretores Agências Incorporador Resultados da pesquisa

note: Template Name of the theme
en: Advanced Search Results
pt_BR: Resultado da pesquisa avançad

note: Template Name of the theme
en: Agency list
pt_BR: Lista de agências

en: This page requires the WpResidence Core Plugin. Please activate it from the plugins menu.
pt_BR: Esta página requer o plug-in WpResidence Core. Ative-o no menu de plug-ins.

en: Plugin Activation Required
pt_BR: Ativação do plugin requerida

note: Template Name of the theme
en: Agents list
pt_BR: Lista de corretores

note: Template Name of the theme
en: User Dashboard Search Results
pt_BR: Resultados da Pesquisa no Painel do Usuário

en: You don't have any properties yet!
pt_BR: Você ainda não imóveis cadastrados!

note: Template Name of the theme
en: Blog list page
pt_BR: Página da lista de blogs

note: Template Name of the theme
en: Compare Listings
pt_BR: Comparar Listagens

en: Type:
pt_BR: Tipo:

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Lot Size
pt_BR: Tamanho do lote

note: Template Name of the theme
en: Contact Page
pt_BR: Página de Contato

note: Template Name of the theme
en: Developer list
pt_BR: Lista de incorporadores

note: Template Name of the theme
en: Front Property Submit
pt_BR: Enviar Propriedade Frente

en: Your current package doesn't let you publish more properties! You need to upgrade your membership.
pt_BR: Seu pacote atual não permite que você publique mais imóvel! Você precisa atualizar sua assinatura.

en: Please submit a title for your property
pt_BR: Por favor, envie um título para seu imóvel

en: 1. Description
pt_BR: 1. Descrição

en: 2. Media
pt_BR: 2. Mídia

en: 3. Location
pt_BR: 3. Localização

en: 4. Details
pt_BR: 4. Detalhes

en: 5. Amenities
pt_BR: Facilidades

en: These fields are mandatory: Title
pt_BR: Exemplo de campos obrigatórios: Título, Endereço

en: This is a paid submission. The listing will be live after payment is received.
pt_BR: Este é um envio pago. A listagem será publicada após o recebimento do pagamento.

en: Prev Step
pt_BR: Etapa anterior

en: Submit Property
pt_BR: Envie a Propriedade

note: Template Name of the theme
en: Properties list
pt_BR: Lista de propriedades

en: This page requires the WpResidence Core Plugin. Please activate it from the plugins menu!
pt_BR: This page will not work without WpResidence Core Plugin. Please activate it from the plugins menu!

note: Template Name of the theme
en: Properties list half
pt_BR: Lista de propriedades metada

note: Template Name of the theme
en: Splash Page
pt_BR: Página Splash

note: Template Name of the theme
en: Terms and Conditions
pt_BR: Termos e Condições

note: Template Name of the theme
en: User Dashboard
pt_BR: Painel do Usuário

note: Template Name of the theme
en: User Dashboard Submit
pt_BR: Envio do painel do usuário

en: Save as Draft
pt_BR: Salvar como Rascunho

note: Template Name of the theme
en: User Dashboard Agent List
pt_BR: Painel do usuário - Lista de Agentes

note: Template Name of the theme
en: User Dashboard Stats
pt_BR: Estatísticas do painel do usuário

en: Back to properties list
pt_BR: Voltar à lista de imóveis

en: Total number of views:
pt_BR: Visualizações

note: Template Name of the theme
en: User Dashboard Favorite
pt_BR: Favoritos do Painel do Usuário

en: You don't have any favorite properties yet!
pt_BR: Você ainda não tem nenhum imóvel favorito!

note: Template Name of the theme
en: User Dashboard Inbox
pt_BR: Caixa de entrada do painel do usuário

en: You have
pt_BR: Você tem

en: unread messages
pt_BR: mensagens não lidas

note: Template Name of the theme
en: User Dashboard Invoices
pt_BR: Painel do usuário - Faturas

note: Template Name of the theme
en: User Dashboard Main
pt_BR: Área principal do painel do usuário

note: Template Name of the theme
en: User Dashboard Profile Page
pt_BR: Painel do usuário - Página do perfil

en: You don't have any saved searches yet!
pt_BR: Você ainda não tem nenhuma pesquisa salva!

note: Template Name of the theme
en: Paypal Processor
pt_BR: Processador PayPal

en: Search Results for :
pt_BR: Resultados encontrados para:

en: No results found
pt_BR: Nenhum resultado encontrado

en: Search for:
pt_BR: Procurar por:

en: About Us
pt_BR: Sobre nós

en: No agency found.
pt_BR: Nenhuma agência encontrada.

en: Error: Agent template file not found.
pt_BR: Erro: Arquivo de modelo de agente não encontrado.

en: No developer found.
pt_BR: Nenhum incorporador foi encontrado.

en: Pages:
pt_BR: Paginas

en: Next page
pt_BR: Próxima Página

en: Previous page
pt_BR: Página anterior

note: Template Name of the theme
en: Stripe Charge Page
pt_BR: Pagina de cobrança

en: Sort by
pt_BR: Ordenar por

en: Advanced Search
pt_BR: Busca Avançada

en: SEARCH PROPERTIES
pt_BR: Pesquisar

en: Advanced Search
pt_BR: Busca avançada

en: Search State, City or Area
pt_BR: Busque por Estado, Cidade ou Bairro

en: Radius:
pt_BR: Raio:

en: We found
pt_BR: Nós encontramos

en: results.
pt_BR: resultados.

en: Address:
pt_BR: Endereço

en: Mobile:
pt_BR: Telemóvel:

en: Phone:
pt_BR: Telefone:

en: Our Agents
pt_BR: Nossos  corretores

en: %s Reviews
pt_BR: %s Avaliações

en: %d Review | %d Reviews
pt_BR[0]: %d Avaliação
pt_BR[1]: %d Avaliações

en: Load More Properties
pt_BR: Carregar Mais Propriedades

en: Agency Image
pt_BR: Imagem da agência

en: Website:
pt_BR: Site:

en: We Speak:
pt_BR: Nós falamos:

en: Opening Hours:
pt_BR: Horário de funcionamento:

en: License:
pt_BR: Licença:

en: Our Taxes:
pt_BR: Nossos impostos:

en: listings
pt_BR: anúncios

en: listing
pt_BR: anúncio

en: My Listings
pt_BR: Minhas Listagens

en: Your search results
pt_BR: Seus resultados de busca

en: default image
pt_BR: imagem padrão

en: Continue Reading
pt_BR: Continue lendo

en: Continue reading
pt_BR: Continue lendo

en: published on
pt_BR: publicado em

en: Share on Facebook
pt_BR: Compartilhar no Facebook

en: Share on Twitter
pt_BR: Compartilhar no Twitter

en: Share on Pinterest
pt_BR: Compartilhar no Pinterest

en: Share on WhatsApp
pt_BR: Compartilhar no WhatsApp

en: Share by Email
pt_BR: Compartilhar por Email

en: Posted by
pt_BR: Postado por

en: 0 Comments
pt_BR: 0 Comentários

en: 1 Comment
pt_BR: 1 Comentário

en: % Comments
pt_BR: % Comentários

en: Related Posts
pt_BR: Posts Relacionados

en: Home
pt_BR: Inicio

en: Archives
pt_BR: Arquivos

en: Compare
pt_BR: Comparar

en: Agent Password
pt_BR: Senha do Corretor

en: Re-type Password
pt_BR: Redigite a senha

en: First Name
pt_BR: Primeiro Nome

en: Last Name
pt_BR: Último nome

en: Mobile
pt_BR: Móvel

en: Member of
pt_BR: Membro de

en: Instagram Url
pt_BR: Instagram URL

en: X - Twitter Url
pt_BR: X - URL do Twitter

en: Youtube Url
pt_BR: URL do Youtube

en: TikTok Url
pt_BR: URL do TikTok

en: Telegram Url
pt_BR: URL do Telegram

en: Vimeo Url
pt_BR: URL do Vimeo

en: Website Url (without http)
pt_BR: URL do site (sem http)

en: Title/Position
pt_BR: Título / Posição

en: About Me
pt_BR: Sobre Mim

en: Private Notes
pt_BR: Notas privadas

en: Agent Details
pt_BR: Detalhes do Corretor

en: Agent Username
pt_BR: Nome de usuário do corretor

en: Username: %s is not editable
pt_BR: Nome de usuário: %s não é editável

en: Agent Social Details
pt_BR: Dados Sociais do Agente

en: Agent Area/Categories
pt_BR: Área do Corretor / Categorias

en: Agent Custom Data
pt_BR: Dados personalizados do corretor

en: Add Custom Field
pt_BR: Adicionar campo personalizado

en: Agent Location
pt_BR: Localização do agente

en: Edit Agent
pt_BR: Editar Corretor

en: Photo
pt_BR: Foto

en: Upload profile image.
pt_BR: Fazer upload da imagem do perfil.

en: *minimum 500px x 500px
pt_BR: *mínimo de 100px x 100px

en: Change Password
pt_BR: Mudar senha

en: Old Password
pt_BR: Senha Antiga

en: New Password
pt_BR: Nova senha

en: Confirm New Password
pt_BR: Confirme a nova senha

en: Reset Password
pt_BR: Restabelecer a senha

note: translators: %s: user login name
en: Welcome back, %s!
pt_BR: Bem-vindo novamente, %s!

en: Order By
pt_BR: Ordenar por

en: Default Order
pt_BR: Ordem Padrão

en: Price - High to Low
pt_BR: Preço - Maior para Menor

en: Price - Low to High
pt_BR: Preço - Menor para Maior

en: Bathrooms - High to Low
pt_BR: Banheiros - de alto a baixo

en: Bathrooms - Low to High
pt_BR: Banheiros - de baixo a alto

en: Date - Old to New
pt_BR: Data antiga para novo

en: Date - New to Old
pt_BR: Data nova para antiga

en: Filter By Status
pt_BR: Filtrar por status

en: Are you sure you wish to delete
pt_BR: Você tem certeza de que quer apagar

en: Delete Agent
pt_BR: Apagar Corretor

en: Edit property
pt_BR: Editar imóvel

en: Are you sure you wish to delete %s?
pt_BR: Você tem certeza que você quer apagar o %s?

en: Delete property
pt_BR: Excluir propriedade

en: Duplicate Property
pt_BR: Clonar

en: Not enough listings to duplicate
pt_BR: Não há listagens suficientes para duplicar

en: Views Stats
pt_BR: Visualizações Estatísticas

en: Resend for approval
pt_BR: Reenviar para aprovação

en: Paid & Featured
pt_BR: Pago e Destaque

en: Set as featured, *Listings set as featured are subtracted from your package
pt_BR: Definir como destaque, *Listagens definidas como destaque são subtraídas de seu pacote

en: Set as featured
pt_BR: Definir como Destaque

en: Unlimited
pt_BR: Ilimitado

en: listings
pt_BR: anúncios

en: Featured
pt_BR: Destaque

en: Images / per listing
pt_BR: Imagens / por anúncio

en: Select package
pt_BR: Escolha um pacote

en: Submission Fee
pt_BR: Taxa de envio

en: Wire Transfer
pt_BR: Transferência bancária

en: Featured  Fee
pt_BR: Taxa de destaque

en: Upgrade to featured
pt_BR: Atualizar para oferta

en: user id:
pt_BR: id do usuário:

en: Expires on
pt_BR: Expira em

en: Remove From Favorites
pt_BR: Remover dos favoritos

en: Publish Listing with Feature
pt_BR: Publicar listagem com recurso

en: One Time
pt_BR: Uma Vez

en: Recurring
pt_BR: Recorrente

en: Print
pt_BR: Imprimir

en: new message
pt_BR: nova mensagem

en: Conversation started by you
pt_BR: Diálogo iniciado por você

en: From
pt_BR: De

en: reply to message
pt_BR: responder a mensagem

en: delete message
pt_BR: excluir mensagem

en: From:
pt_BR: De:

en: Search Parameters:
pt_BR: Parâmetros da busca:

en: delete search
pt_BR: apagar busca

en: cancel stripe subscription
pt_BR: cancelar assinatura de faixa

en: See Available Packages and Payment Methods
pt_BR: Pacotes Disponíveis e Métodos de Pagamento

en: Packages Available
pt_BR: Pacotes disponíveis

en: User
pt_BR: Usuário

en: Payment Method
pt_BR: Método de pagamento

en: make payment recurring
pt_BR: Já debitar próximos mês

en: Your account is pending approval. Please wait for admin to approve it.
pt_BR: Sua conta está pendente de aprovação. Aguarde a aprovação do administrador.

en: Your account is disabled.
pt_BR: Sua conta está desabilitada.

en: User Details
pt_BR: Detalhes do Usuário

en: Update profile
pt_BR: Atualizar perfil

en: Delete profile
pt_BR: Excluir perfil

en: Upload profile image
pt_BR: Carregar imagem do perfil

en: Agency Name
pt_BR: Nome da agência

en: Taxes
pt_BR: Impostos

en: License
pt_BR: Licença

en: Opening Hours
pt_BR: Horário de funcionamento

en: HubSpot Private Application Token
pt_BR: Token de aplicativo privado da HubSpot

en: About Agency
pt_BR: Sobre a Corretora

en: Social Information
pt_BR: Informações Sociais

en: Place Pin with Agency Address
pt_BR: Coloque o PIN com o endereço da imobiliária

en: View public profile
pt_BR: Ver perfil público

en: Your account is pending approval. Please wait for admin to approve it.
pt_BR: Sua conta está aguardando aprovação. Por favor aguarde a aprovação por um Admin.

en: Developer Name
pt_BR: Nome do incorporador

en: Developer Image
pt_BR: Imagem do incorporador

en: Size:
pt_BR: Tamanho:

en: Lot Size:
pt_BR: Tamanho do lote:

en: Property Rooms:
pt_BR: Quartos da propriedade:

en: Property Bedrooms:
pt_BR: Dormitórios

en: Property Bathrooms:
pt_BR: Banheiros do Imóvel

en: Property Status:
pt_BR: Status da Propriedade:

en: Property Keyword:
pt_BR: Palavra-chave da Propriedade::

en: Load More Listings
pt_BR: Carregar Mais

en: Hello there,
pt_BR: Olá,

en: New Message
pt_BR: Nova Mensagem

en: You have received a new contact message from
pt_BR: Você recebeu uma nova mensagem de contato de

en: These are the details:
pt_BR: Estes são os detalhes:

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Sent From
pt_BR: Enviado de

en: You have received a request for a property tour on
pt_BR: Você recebeu uma solicitação de visita a uma propriedade em

en: Hour
pt_BR: Hora

en: Mode
pt_BR: Modo

en: Agent Image
pt_BR: Foto do Agente

en: Featured Property
pt_BR: Propriedade "oferta"

en: discover more
pt_BR: descubra mais

en: Use the form below to contact us!
pt_BR: Utilize o formulário abaixo para entrar em contato conosco!

en: Type your message...
pt_BR: Digite sua mensagem ...

en: Send
pt_BR: Enviar

en: Add Property
pt_BR: Adicionar Propriedade

en: How To Find Us
pt_BR: Como nos encontrar

en: click to enable zoom
pt_BR: clique para habilitar o zoom

en: loading...
pt_BR: carregando...

en: We didn't find any results
pt_BR: Não encontramos nenhum resultado

en: View
pt_BR: Visão

en: Roadmap
pt_BR: Roteiro

en: Satellite
pt_BR: Satélite

en: Hybrid
pt_BR: Híbrido

en: Terrain
pt_BR: Terrenos

en: My Location
pt_BR: Minha localização

en: Prev
pt_BR: Anterior

en: Google Maps Search
pt_BR: Pesquisa do Google Maps

en: Add Listing
pt_BR: Anuncie seu imóvel

en: I'm interested in [ %s ]
pt_BR: Estou interessado em [ %s ]

en: I would like to schedule a tour for [ %s ].
pt_BR: Gostaria de agendar uma visita guiada para [ %s ].

en: Send Email
pt_BR: Enviar E-mail

en: Send Private Message
pt_BR: Enviar Mensagem Privada

en: You can reply to private messages from "Inbox" page in your user account.
pt_BR: Você pode responder a mensagens privadas da página "Caixa de entrada" na sua conta de usuário.

en: Favorite
pt_BR: Favorito

en: Want to find out more?
pt_BR: Quer saber mais?

en: share this page
pt_BR: compartilhar esta página

en: Share
pt_BR: Compartilhar

en: print page
pt_BR: Imprimir

en: Updated On:
pt_BR: Atualizado em:

en: Schedule a tour
pt_BR: Agende uma visita

en: Your information
pt_BR: Sua informação

en: Please select the time
pt_BR: Selecione o horário

en: In Person
pt_BR: Pessoalmente

en: Video Chat
pt_BR: Videochamada

en: Enter Your Email Address
pt_BR: Insira o seu endereço de e-mail

en: Sign into your account
pt_BR: FAÇA LOGIN EM SUA CONTA

en: Username
pt_BR: Nome de Usuário

en: Password
pt_BR: Senha

en: Login
pt_BR: Entrar

en: Need an account? Register here!
pt_BR: Não tem cadastro? Cadastre-se aqui!

en: Forgot Password?
pt_BR: Esqueceu a senha?

en: Back to login
pt_BR: Voltar ao login

en: Register here!
pt_BR: Registre-se aqui!

en: Forgot password?
pt_BR: Esqueçeu a senha?

en: Create an account
pt_BR: Crie a sua conta aqui

en: Retype Password
pt_BR: Digite a senha

en: I agree with
pt_BR: Eu aceito os

en: terms & conditions
pt_BR: termos & condições

en: A password will be e-mailed to you
pt_BR: Uma senha será enviada para você por e-mail

en: Register
pt_BR: Registrar

en: %d listing | %d listings
pt_BR[0]: %d anúncio
pt_BR[1]: %d anúncios

en: %d Listing | %d Listings
pt_BR[0]: %d Anúncio
pt_BR[1]: %d Anúncios

en: View results
pt_BR: Ver resultados

en: Map View
pt_BR: Ver Mapa

en: Save this Search?
pt_BR: Salvar esta busca?

en: Search name
pt_BR: Novo nome de busca

en: Save Search
pt_BR: Salvar busca

en: to save search and you will receive an email notification when new properties matching your search will be published.
pt_BR: para salvar a pesquisa e você receberá uma notificação por e-mail quando novas propriedades correspondentes à sua pesquisa forem publicadas.

en: Properties listed in
pt_BR: Imóveis listados em

en: Agents in
pt_BR: Corretores em

en: Agencies in
pt_BR: Imobiliárias em

en: Developers in
pt_BR: Construtoras em

en: in
pt_BR: em

en: Call
pt_BR: Ligar

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Looks like the property is assigned to an administrator. Please assign it to an agent or user with complete contact details.
pt_BR: Parece que a propriedade está atribuída a um administrador. Atribua-o a um agente ou usuário com detalhes de contato completos.

en: <span class="property_details_type1_value">%d</span> Room | <span class="property_details_type1_value">%d</span> Rooms
pt_BR[0]: <span class="property_details_type1_value">%d</span> Quarto
pt_BR[1]: <span class="property_details_type1_value">%d</span> Quartos

en: <span class="property_details_type1_value">%d</span> Bath | <span class="property_details_type1_value">%d</span> Baths
pt_BR[0]: <span class="property_details_type1_value">%d</span> Banheiro
pt_BR[1]: <span class="property_details_type1_value">%d</span> Banheiros

en: ID
pt_BR: Código

en: Garage Size
pt_BR: Tamanho da vaga

en: <span class="property_details_type1_value">%d</span> Bedroom | <span class="property_details_type1_value">%d</span> Bedrooms
pt_BR[0]: <span class=“property_details_type1_value”>%d</span> Quarto
pt_BR[1]: <span class=“property_details_type1_value”>%d</span> Quartos

en: Request Info
pt_BR: Solicitar Informações

en: Agent Reviews
pt_BR: Avaliações de agentes

en: Specialties & Service Areas
pt_BR: Especialidades & Áreas de Serviço

en: Upload Image
pt_BR: Enviar Imagem

en: Select Images
pt_BR: Selecionar imagens

en: Select Categories
pt_BR: Selecione Tipo

en: Property Description
pt_BR: Descrição da Propriedade

en: Second Price in
pt_BR: Segundo preço em

en: After Second Price Label (ex: "/month")
pt_BR: Após o segundo rótulo de preço (ex: "/month")

en: Before Second Price Label (ex: "from ")
pt_BR: Antes da segunda etiqueta de preço (ex.: "de ")

en: Homeowners Association Fee (monthly)
pt_BR: Taxa de associação de proprietários de imóveis (mensal)

en: Listing Details
pt_BR: Detalhes

en: Size in
pt_BR: Tamanho em

en:  (*only numbers)
pt_BR:  (apenas números)

en: Lot Size in
pt_BR: Tamanho do lote em

en: Rooms (*only numbers)
pt_BR: Dormitórios (somente números)

en: Bedrooms (*only numbers)
pt_BR: Dormitórios (*só números)

en: Bathrooms (*only numbers)
pt_BR: Banheiros (*só números)

en: Owner/Agent notes (*not visible on front end)
pt_BR: Notas do Proprietário / Agente (* não visível no front end)

en: Select Energy Class
pt_BR: Selecione Classe Energética

en: Select Energy Class (EU regulation)
pt_BR: Selecione Classe Energética (regulamento da UE)

en: Select greenhouse gas emissions index class
pt_BR: Selecione a classe do índice de emissões de gases de efeito estufa

en: Greenhouse Gas Emissions KgCO2/M2a
pt_BR: Emissões de gases de efeito estufa KgCO2/M2a

en: Featured Submission
pt_BR: Apresentação em destaque

en: Make this listing featured from property list.
pt_BR: Faça com que esta lista apareça na lista de propriedades.

en: Use Floor Plans
pt_BR: Usar planos para projetos

en: Add another plan
pt_BR: Adicionar Planta

en: Listing Media
pt_BR: Listagem de Mídia

en: Drag and Drop Images or
pt_BR: Arrastar e soltar imagens ou

en: Select Media
pt_BR: Escolher Fotos

en: * At least 1 image is required for a valid submission. Minimum size is 500/500px.
pt_BR: * É necessário pelo menos uma imagem para um envio válido. O tamanho mínimo é 500/500px.

en: You can upload maximum %s images
pt_BR: Você pode carregar no máximo %s imagens

en: ** Double click on the image to select featured.
pt_BR: ** Dê um duplo-clique na imagem para tornar Destaque.

en: *** Change images order with Drag & Drop.
pt_BR: *** Para mudar a ordem da imagem é só arrastar e soltar

en: **** PDF files upload supported as well.
pt_BR: *** Permitido envio de arquivos PDF.

en: ***** Images might take longer to be processed.
pt_BR: ***** As imagens podem demorar mais para serem processadas.

en: Listing Location
pt_BR: Localização do Anúncio

en: *Address
pt_BR: *Endereço

en: Enter address
pt_BR: Inserir endereço

en: Enter city
pt_BR: Informe a cidade

en: Neighborhood
pt_BR: Bairro

en: Place Pin with Property Address
pt_BR: Coloque o pino com o endereço da propriedade

en: Latitude (for Maps Coordinates)
pt_BR: Latitude (para coordenadas de mapas)

en: Longitude (for Maps Coordinates)
pt_BR: Longitude (para coordenadas de mapas)

en: Google Street View - Camera Angle (value from 0 to 360)
pt_BR: Google Street View - Ângulo da câmera (valor de 0 a 360)

en: Enable Google Street View
pt_BR: Ativar o Google Street View

en: Slider Option
pt_BR: Opção Slider

en: Slider type
pt_BR: Tipo de Slider

en: Select Property Status
pt_BR: Selecione o status do imóvel

en: No status
pt_BR: Sem Status

en: Subunits
pt_BR: Subunidades

en: Enable
pt_BR: Habilitar

en: Select Subunits From the list:
pt_BR: Selecione Subunits na lista:

en: Video Option
pt_BR: Opção de Vídeo

en: Video from
pt_BR: Vídeo de

en: Embed Video ID:
pt_BR: ID do vídeo incorporado:

en: Membership
pt_BR: Membros

en: Paid submission
pt_BR: Submeter Pagamento

en: This is a paid submission.
pt_BR: Este é um anuncio pago.

en: Price:
pt_BR: Preço:

en: Featured (extra):
pt_BR: Destaque (extra):

en: Virtual Tour:
pt_BR: Tour Virtual:
